E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik Gerektirmez

Dünya Mimarlık Günü (4 Ekim)

Dünya Mimarlık Günü, 1985 yılından beri her sene Ekim ayının ilk Pazartesi günü Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Yerleşme Günü ile beraber kutlanıyor. Bu sene 1 Ekim Pazartesi gününe denk gelen Dünya Mimarlık Günü, “Mimaride Sıfır Karbondioksit Salınımı” temasıyla sıcak gündem maddesi iklim değişikliğine dikkat çekiyor.

Bütün sera gazı emiliminin %50’si inşaat ve ulaşım sektörü tarafından üretiliyor. İnşaat sektörü tek başına yıllık enerji tüketiminin %50’sinden sorumlu. İnşaat sektöründeki her aktör, bu durumda sorumluluğunun bir parçasını üzerine alıyor ayrıca her aktörün iklim değişikliği üzerindeki etkisini azaltmak konusunda yeteneği var. Mimarlar ön sırada olarak bunu cesaretlendirmeli.

Mimarlar mutlaka çalışmalarında kullandıkları bütün malzemelerin enerji perfomansı konusunda titiz olmalı. Ayrıca, bu malzemelerin üretimi, taşıması, tüketimi ve devamındaki karbon salınımını da düşünmeli. Dünya’daki doğal kaynakların korunması, atıkların giderilmesi, geridönüşümü, yerel kaynakların kullanımı her mimarın sorumluluğunda. Bütün "know-how", teknikler, teknolojiler ve buluşlar mutlaka bizleri bu konulara yaklaştırmalı.

Dünya Mimarlar Birliği’nin (UIA) 1.300.000’i aşan üye sayısı ve onları Dünya üzerindeki dağılımı bu savaşta önemli bir potansiyel oluşturuyor.

Pek çok UIA üyesi bu hedefe şimdiden kendini adadı. Biz çalışmalarını kamulaştırmalarını, metodlarını, hedeflerini, sonuçlarını anlatmalarını ve böylelikle diğerlerinin de onların tecrübelerini öğrenebileceğimizi umut ediyoruz. Bu UIA’nın rolü ve işi. Zamanımız sayılı fakat küresel topluluğumuzun birleşmiş gücü bunu yapabilir.

Yukarıdaki yazılanlar Dünya Mimarlar Birliği’nin Dünya Mimarlar Günü’ne özel yayınladığı basın bülteninden. Karbon salınımına ve bunun iklim değişikliğine etkileri üzerinde mimarları bir kez düşünmeleri konusunda uyarıyor.

Dünya’daki sera gazı emiliminin %50’sinin inşaat ve ulaşım sektörü tarafından üretiliyor olması ve inşaat sektörünün enerji tüketiminden ise tek başına %50’sinden sorumlu olması gerçekten kaygı verici. Mimarların tasarımda aldıkları kararlar, malzeme seçimi çok önemli. Bunu da dünya geneline vurduğumuzda “Daha iyi bir çevre için daha iyi bir mimarlık için” mimarlara gerçekten önemli bir rol düşüyor.

Günümüzde binaların karbon salınımını hesaplayan ve azaltılması konusunda profesyonel hizmet veren şirketler var. Bunun yanında bazı internet siteleri ise bireysel olarak yaşam döngümüz içinde ne kadar karbon ürettiğimizi hesaplıyor ve nasıl azaltabileceği konusunda fikir veriyor.


Benzer Dosyalar: