E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik Gerektirmez

Son Haber "Fatih Projesi" Medyada Gerekli İlgiyi Görmedi!

Medyada flash haber olarak yer almadı.Sayın bakan ve vekiller kanal kanal gezmediler.İki gündür neti tarıyoruz,gazete sayfalarına TV ekranlarına bakıyoruz pek te heyecan yaratmamışa benziyor "Fatih Projesi".

Nedenlerini sorgulamak gerekiyor.Hala 70 kişilik sınıflarda derslerin işlendiğini gören ve bilen halk bu habere pek te kulak asmadı.Devletin din görevlisinden daha az maaş alan öğretmen bu haberi pek cidiye almadı.Hala okulunda BT sınıfı bulunmayan yada Bt sınıfında Celeron PC leri bulunan okul müdürü bu projeyi pek te ciddiye almadı.
Aslında uygulanabilmesi durumunda mükemmel bir projedir "Fatih Projesi".
Peki Nedir bu projenin içeriği:
1.) 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinası verilerek internet altyapısı oluşturulacak.
2.)Okullarda görev yapan yaklaşık 600 bin öğretmen donanım altyapısı konusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim yöntemleriyle hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak.
3.)Bu süreçte ayrıca öğretim programları, bilişim teknolojisi destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulacak, her ders için yine e-kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.
4.)FATİH Projesi ile bilişim teknolojisi araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için mevzuat düzenlemesi de yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek ve Ulaştırma Bakanlığınca desteklenecek projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor.