E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez

Son Haber Öğrencilerde Uyumsuz Davranışın Nedenleri

Uyumsuz öğrenciler sınıf içinde ,okul ortamında, arkadaş ilişkilerinde mutlaka olumsuzluk yaşatırlar.Bu olumsuzluk öğrencinin kendisini de kötü etkiler.Yine biliriz ki bu öğrencilerde davranışlar hemen ve kesin  çizgilerle bitmez.Onlara önce küçük davranış değişikliğini kabul ettirmeli  sonrada  bu davranışlarda kendine görüleni tartışmalı ve değişikliğin farkında olunmalıdır.Zaman içinde öğrencinin yüzündeki yumuşama çizgileri bile herkes tarafından kabul görür.

 

Yine bu davranışları araştırırken,en çok ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken kural öğrencinin etiketlenmemesidir.

 

Şimdi de bu öğrencilerde meydana gelen davranış değişikliğinin nedenleri nelerdir? Bunlara bir bakalım:

 

Hepimiz iyi yetişmiş,ihtiyaçları doyurulmuş,uyumlu öğrencileri sınıfta hemen fark ederiz. Fakat ne yazık ki; farklı nedenlerden dolayı sorunlu öğrencileri de tanırız.

 

Kalıtsal Nedenler: Çocuk doğuştan gelen birtakım özellikleri kendinde  taşır. Ancak;  inatçılık,sinirlilik gibi  birtakım uyumsuzluk davranışları eğitimle çözülebilmektedir.Günümüzde bu konuda hem öğrenciye ,hem de velilere  bireysel eğitim veren bir çok uzman  kuruluşlar  vardır.

 

Bedensel Engeller:  Bu yaş çocuğunda bedensel engeller ciddi farklılık ve uyumsuzluk nedenidir. “işitme ,görme,konuşma,kambur olma,yürüme bozukluğu,sakatlık sorunu,ağız ve dişler için kullanılan aparatlar gibi.  Bu görünüş biçimi çoğu öğrencide sıkıntı ve alay konusudur.

 

Bu öğrencilerin  sınıfta ki kabullendirilmeleri yine bize düşmektedir. Bunu en iyi yapacağımız durum “empatidir.” Nitekim bazı velilerde çocuğunu bu sınıf ortamında okumasını istememektedir.Bu durum hem veliye ,hem de öğrencilere   çok iyi anlatılmalı ve çocuğu  yapabileceği ortak bir  değerin içine katılmalıdır.

 

Bedensel  uyumsuzluğu olan öğrenci, kendi içinde  mutsuzdur.Bu yüzden yaşadığı bir çok olayda oda etrafını mutsuz eder.

 

Bir öğretmen arkadaşımızda tekerlekli sandalye ile okula gelen bir öğrencimiz vardı.Anne sabahtan öğleye kadar sınıfta idi..Çünkü öğrencimiz ellerini kullanmıyordu.Ancak annesinin yardımı ile kalemi kullanıyordu.Bu durum diğer öğrencileri ve velileri olumsuz etkiliyordu.fakat öğrencimizin zeka yönünde hiçbir sorun yoktu.Çok çabuk anlıyor ve öğreniyordu.Konuşmada sorun vardı. 1dönem okuma yazmayı en çabuk O öğrenmişti. Okula sadece yarım gün geliyor.Öğleden sonra da bir merkezde fizik tedavi görüyordu.Tabi ki gelişime çok yavaş ve ağır seyretmekteydi..

 

Bu öğrencimizin  2.dönem okula olan sevgisi ve bağlılığı, başarısı, diğer arkadaşlarını farklı tetiklemişti.  Artık teneffüste O’nu gezdiriyorlar ve diğer derslere severek götürüyorlardı.Annenin yükü azalmıştı.Öğretmenimizin verdiği kabullendirme mücadelesi başarıyla sonuçlanmıştı.

 

Temel İhtiyaçların Doyurulmaması: Hepimizin insan olarak duygusal,fiziksel,sosyal ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar asgari ölçüde  giderilmese sorun olarak karşımıza uyumsuzluklar çıkar.

 

Bu sorunlar giderildiğinde sorun kendiliğinden oradan kalkar.

 

Çevresel Nedenler:  Çocuğun ilk çevresi ailesi ve aile çevresidir..Bu çevrede sevdiği ve sevmediği  kişiler vardır. Bu kişiler zaman içinde onu uyumsuz davranışlara iter.Çocuk pek çok şeyi ailesinde öğrenir.

 

Çocuğun ailesinden sonra ikinci çevresi de arkadaşları ve okul çevresidir.. Yine bu çevrede yaşadığı sosyo ekonomik koşulların etkisiyle çocuk  pek çok uyumsuz davranışlar gösterebilir.Özelliklede  sosyo ekonomik.olarak güçlü öğrencilerde sınıf ortamında sorun olarak karşımıza çıkar.Terazi her zaman öğretmenin elinde olmalıdır.

 

Yanlış Eğitilmiş Çocuklar:  Eğitim ,  insanda davranış değişikliği yapan bir olgudur.  ilk yıllarda özelliklede 1.sınıfa bu davranış  değişikliği ile ilgili çok emek ve zaman harcarız.Amacımız planlı, düzenli,programlı öğrenciler yetiştirmektir. Biz bu davranışlar üzerinde yoğunlaşırken ,yanlış eğitim alan öğrencilerimiz esas sorundur.İlk yıllarda özellikle yorulmamızın esas nedeni de budur.

 

Bizler çocuklarımıza uygun eğitim ortamı sunarak ,kazanılmış yanlış davranışları olumlu hale getirebiliriz.Burada en önemli duruş öğretmenin  kararlı olma davranışıdır. Kazandığımız yılların  tecrübesi bize öğrencide istediğimiz davranışı kazandırmaktaki kararlılığımızdır.

 

“Yeter ki isteyelim ..Başaramayacağımız ve yapamayacağımız  hiç  bir  şey  yoktur..”

 

Uyumsuz Öğrencilerimiz için sınıf içinde  neler yapabiliriz?

 

Uyumsuz öğrencilerimiz , için sınıf içinde fakat ,kişiye özel bir   program takibi yapmalıyız.İlk anda zor gibi görünse de yıl içinde   neler kazanacağımızı hepimiz çok anlamlı bir şekilde görürüz.

 

Bir anım: Antalya’ya ilk geldiğimin 2 .yılı idi. O yıl 1.sınıfları alacaktım .seminerlerde kayıt yapıyorduk. Sınıflarımız yaklaşık kırk kişi olmuştu.Son günlerde bir gün elinde kıvırcık saçlı,beyaz temiz yüzlü,  uzun boylu çok güzel bir  erkek çocuğu ile  bir nine geldi. Çok güzel Burdur şivesiyle torunun kaydını yaptırmak istiyordu…”çocuğuma deli dediler “müdür bey diyordu..Müdürümüz ninemizi odasına aldı .Uzun bir görüşmeden sonra yanıma geldi. “Ayten Öğretmenim  bu çocuğu ancak sen yaparsın “Bak çok dua alacaksın.” Dedi ..Biz …K…….le yola çıktık. İlk hafta ısırmadığı arkadaşı kalmamıştı..Rehberlik merkezinden okumaz –yazmaz raporu da vardı…1.dönem sonunda okuyordu.ancak deftere asla yazamıyordu. 5.sınıfın sonunda hala defter kullanmıyordu.ama istiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyordu çarpım tablosunu ezberlemişti. .okuması çok güzeldi. Ve en güzeli , çok  güzel davranan her şeyi değişmiş bir öğrenciydi.

 

Yıllar sonra onu  bir bayan kuaföründe çalışırken görmüştüm .İşyerinin  en sevilen elemanıydı…

 

Bu öğrencilerimiz  için hem bireysel ,hem de grup çalışması yapabiliriz.

 

Bu tür öğrencilerimizi,spor çalışmalarına yönlendirebiliriz..Bu tür çalışmalar ona özgüven ve ortam uyumu sağlayacaktır.

 

Çocuğun ailesiyle de durumu  mutlaka görüşülmelidir.

 

Öğrenciye evde uygulayacağı küçük çalışmalar verilmelidir. Sonrada sınıf ortamında küçük çalışmalarla katılmalı ve mutlaka ödüllendirilmelidir..

 

Sevgiyle kalın

 

Ayten Işıldağ  


Benzer Dosyalar: