E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2019 Üyelik Gerektirmez

Son Haber Bayram Kutlamaları Sokağa İniyor!

19 MAYIS Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın stadyumlar yerineokullarda kutlanması kararının tüm milli bayramlara yönelik olduğu, yeni kutlama biçiminin ise profesyonel organizatörler tarafından düzenlenecek konserler ve gösterilerle halkın da katılacağı şekilde sokakta, karnaval havasında olacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği başkanlığında 11 Ocak'ta yapılan toplantıda, resmi bayramların 60 yıl önceki konsepte göre kutlandığı, yeni kutlamaların ise "Çağdaş ve modern Türkiye'nin yeni yüzünü yansıtacak" şekilde yapılması kararı alındı. Ancak kutlamaların detaylarına yönelik ilk toplantı Şubat ayında gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen başkanlığında yapılacak toplantılara Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı temsilcileri katılacak. Nisan ayında yeni bir düzenlemede mutabık kalınması ve 2012'deki 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarının da yeni konsepte uyması hedefleniyor. Devlet erkanının katılacağıresmi törenlerin de nerede yapılacağına bu toplantılarda karar verilecek.

STADYUMDAN SOKAĞA

Cumhurbaşkanlığı'nın çalışması çerçevesinde, 12 Eylül darbesinin ardından 1981'de hazırlanan resmi bayram kutlama törenlerine ilişkin yönetmelik masaya yatırılacak. Kutlama ritüelleri Türkiye'nin demokratik yüzünü yansıtacak. Tank ve topların geçiş yaptığı kutlamalarının yerine popüler sanatçıların yer alacağı geniş kapsamlı konserler verilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kutlamalara silah ve tüfek yerine bando takımıyla katılacak. Tören alanlarında panayırlar kurulacak. Havai fişek ve lazer gösterilerin de olması planlanan kutlamaların hepsi halka açık icra edilecek.

RESMİ TÖREN YERİ BELİRSİZ

Kesinleşmeyen resmi tören alanının yeri ise Cumhurbaşkanlığı'nda yapılacak toplantılarda şekillenecek. Resmi tören alanının 19 Mayıs Stadyumu yerine Çankaya Köşkü'nde kurulması olasılıklardan biri.

Köşk: Daha kapsamlı kutlanacak

Cumhurbaşkanlığı, dün yaptığı bir açıklamayla, 11 Ocak'taki toplantının milli bayramların kaldırılacağına yönelik yapıldığına ilişkin iddiaları yalanladı. Açıklamada, toplantının Milli Bayramların kutlama esaslarının çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturulması amacıyla düzenlendiği belirtilerek hedefin bugünkünden daha kapsamlı törenler düzenlemek olduğu kaydedildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Bakanlar Kurulu'na bilgi sundu. Bu öneriler bu bayramları yok sayan değil, bu bayramları daha çok öğrencinin, daha çok halkın en üst düzeyde katılımıyla yapılabilecek bir normal şekline ulaştırma çabasıdır. Bakanımız zannediyorum en kısa zamanda yanlış anlaşılabilecek konuları tamir edecek veya daha açık bir şekilde kamuoyuna yansıtacak bir açıklamayı yapacaktır.