E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez

Son Haber MEB Yeni Şablon Uygulaması Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına ait internet sayfalarının belirli bir standarda kavuşması için yeni bir şablon hazırladı ve tüm birimlerden 27 Şubat 2012'ye kadar web sayfalarını değiştirmelerini ve bu şablona uydurmalarını zorunlu hale getirdi.

Ülkemizde 81 il ve 957 ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri şimdi web sayfalarını güncelleyecekler.

Bakanlık bir konuda haklı! Diyor ki tüm sitelerin tasarımı aynı olsun, menüler aynı olsun,sadece içerikler farklı olsun! Web sitelerindeki bu başıboşluğu ortadan kaldıralım, her kullanıcı her MEM sitesinde aradığını rahatlıkla bulabilsin.Yani menülerin dizilişi aynı olsun istiyor.

Buraya kadar biz de katılıyoruz.MEM web sayfaları özel sayfalar değildir.Her web tasarımcı kafasına göre site yapmamalı, belli bir düzen olmalıdır.ancak eleştireceğimiz bazı konular var.Aşağıda yazdıklarımıza her web tasarımcı hak verecektir.

1.Site tasarımı kesinlikle kullanışlı değildir.(Bu görecelidir)Renk seçimi daha başarılı olabilirdi.Bu renkler seçilirken herhangi bir uzmandan görüş alınmış mıdır?(İşin psikolojik boyutu)

2.Bizce en önemlisi içerik ekleme sorunudur.Bakanlık hala html konusunda ısrar etmektedir.Bir yere kadar anlayabilirz! Güvenlik sorunu sebebiyle html isteniyor olabilir ancak koca bakanlık kendi güvenliğini sağlamaktan aciz midir? ASP, PHP gibi dinamik yazılımlar dururken bu ısrar neden!

Web tasarım konusu artık çok gelişti. Dinamik tasarımlar hem daha kullanışlı hem de içerik ekleme konusunda daha hızlı. Bu sistem zaman kaybından başka birşey değildir.Neden mi?

Bir haber yada duyuru eklemek için.Dreamweaver gerekecek.Her bilgisayardan içerik ekleyemeyeceksin.Her içerik için yeni sayfa oluşturacaksın, manuel menüler oluşturacaksın, ufakta olsa kodlarla uğraşacaksın! Ama günümüz tasarımları bir yönetim paneli sayesinde her an her yerde çok hızlı bir şekilde içerik eklemeye imkan vermektedir.

Çok sıradan bir hosting şirketi bile sunucusundaki web sitelerinin güvenliğini sağlayabilirken bakanlık bunu bir bahane olarak ileri sürmemelidir.

Buyurun Şablonu ve Yazıyı İndirin!


Benzer Dosyalar: