E-İLKOGRETİM.NET

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise Tüm Dersler © 2018 Üyelik Gerektirmez

Son Haber Yeni Sistem: 4+4+4..! Kafalar Karışık

Bir futbol sever olarak yukarıdaki başlığı  görünce hemen aklıma şu geliveriyor; “Hani bu takımın kalecisi?”

Gerçi futbolda 4 4 2, 4 5 1 vs dizilişler var ama ben hep merak etmişimdir neden kaleciyi bu dizilişe eklemezler! Şöyle olsa daha iyi olmaz mı; 1 4 4 2… Kaleci bir takım için olmazsa olmazdır.Bir takımda en çok konuşulan oyuncudur kaleci.Efendim hatalı gol yedi, yer tutuşu iyi değildi..gibi eleştirileri alabileceği gibi çok iyi bir kaleci, her geçen gün kendini geliştiriyor gibi övgü dolu sözlerde her müsabakadan sonra günlerce konuşulur.

 

Konumuzla ne alakası var?

Eğitim camiası içinde 15 yılını tüketmiş biri olarak benim de bazı eleştirilerim olacak bu dizilişe..sadece eleştiri mi? Övgü dolu cümlelerimiz de olur inşallah!

Hükümetin eğitim alanında yaptığı en iyi işlerden biri olarak gördüğüm okul öncesi okullaşma oranları son yıllarda %100’lere ulaşmışken okul öncesi eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılıyor olması bir eğitimci olarak beni üzmüştür.Her ne kadar sayın Bakanımızın ..”gerekirse bir madde koyarız..” zorunlu hale getiririz söylemi içimi rahatlatsa da kafi gelmemiştir.

 

Alt yapı hazır mı?

Sekiz yıllık kesintisiz eğitime de alt yapımız hazır olmadan geçmiştik.Aradan geçen 14 yılda hala alt yapı sorunları giderilememişken şimdi de bir 14 yıl daha yeni bir  alt yapı ve geçiş sürecini atlatmak için çabalayacağız.

 

Sınıf öğretmeni fazlalığı!

Diğer bir konu da ilk dört yılın sınıf öğretmenleri tarafından okutulacak olması sorunudur.Şuan beşinci sınıfı okutan binlerce sınıf öğretmenimiz geçiş ile birlikte açıkta kalacaklar! Ülkemizde 2010 verilerine göre yaklaşık 500 bin sınıf öğretmeni olduğu göz önüne alındığında bu sayının en az 100 bini açıkta kalacaktır.Yani sınıfı olmayacaktır.Sayın Bakanımızın bu konu hakkındaki görüşlerini de merak etmiyor değilim.

 

Yeni ders kitapları, yeni müfredat!

Merak ettiğim diğer bir konu da Bakanlığımızın yeni müfredat ile ilgili bir çalışma yapıp yapmadığıdır.Önümüzdeki yılda  yeni sisteme geçeceğimiz varsayımından yola çıkarsak umuyoruz ki  yetkililerimiz gerekli çalışmayı da yapmışlardır.

 

Yazdıkça bin türlü sorun aklıma geliyor.Kısa kısa geçmeyi yerinde gördüm.Bu konu daha günlerce hatta yıllarca tartışılacak.ben sadece bu çorbada benim de bir tuzum olsun istedim.

 

Sahi okulların isimleri de değişecek mi?


Benzer Dosyalar: